Пенка Георгиева
Психолог консултант.
Индивидуални и групови консултации.
Защо психолог-консултант Пенка Георгиева? Представяне:
Здравейте! Казвам се Пенка Георгиева и съм психолог – консултант. Завършила съм образователно-квалификационна степен бакалавър, в специалност психология, с професионална квалификация психолог в Бургаския свободен университет.
Работя като психолог-консултант в център КИБАЛ в гр.Бургас, с лица над осемнадесет годишна възраст.
Отдавна се интересувам от психологията като наука и в частност, как работи човешкият ум. Вероятно, защото считам, че да познаваш себе си е част от това да се изградиш като силна и успешна личност, която с лекота и гъвкавост да преминава през чудото, наречено живот.
Изучаването на умствените идеи, модели и програми, както и емоционалните такива с които работи човешкия ум и които реално формират психиката, помага на личността да опознае себе си и да използва гореописаните, като инструменти в дадени ситуации така, че да създава собствената си реалност и живот, така както желае.
Знаем, че несъзнаваното властва над умовете ни и ние често сме в капана на миналото, който проектираме в настоящето, а това е като въртенето в кръг, изтощаваш се и не успяваш да постигнеш това, което желаеш. Спираловидният начин на движение е за предпочитане пред движението в кръг. Защо? Защото бележи изкачване, промяна, достигането на поставените цели и създаването на нови такива. И така пред нас се откриват нови хоризонти.
Житейските предизвикателства и трудности пред които се изправяме ежедневно, са свързани с наши нагласи и убеждения, които винаги можем да променим, стига да желаем това. Например, осъзнала съм за мен, че даден начин на мислене вече не ми е полезен и решавам да го променя. Знаем, че за изграждането на нов навик са необходими около 21 дни, през които нашата невронна мрежа в мозъка, създава новата пътечка на въпросното ново мислене, което формира от своя страна новия навик. Даваме си времето от тези 21 дни, за да наблюдаваме себе си и ситуациите, в които попадаме, за да изследваме новото си поведение и реакции.
Така постепенно виждаме как ние, като личности, можем да изберем, да намалим въздействието или да унищожим дадена наша умствена програма, която не ни е необходима, защото вече няма на какво да ни научи.
Защо е добре да се посещава психолог? В небивалите времена в които живеем, ние сме подложени на много стрес и доста често изпадаме в тревожни състояния. Като вземем предвид само, колко пъти на ден автоматично или не, се замисляме за собственото си здраве и това на хората, които са ни близки и обичаме, можем да си дадем сметка за напрежението, което ежеминутно облива ума ни. Но, ние не се тревожим само за това. Битието ни затрупва с куп задачи, с които трябва да се справим. Всеки се справя кой както успее. И това е чудесно. Понякога обаче идва моментът на „счупването”, моментът, в който тревогата и страховете взимат превес над разума. Това в повечето случаи е моментът, в който клиентите търсят помощ от психолога.
Но, забележете какъв парадокс има в днешно време. Грижим се повече за телата си, отколкото за психичното и емоционалното си състояние. А знаем, че най-важното е умът, защото без него, накъде?
За това нека не чакаме крайния момент. Тогава пътят, който ще трябва Вие и психологът да извървите, ще е по-дълъг и труден.
Профилактиката предотвратява лечението са казали хората. И не напразно.
Посещенията при психолог изграждат здрава и силна личност. Тук е добре да се маркира следващата важна точка, че психологът не разполага с вълшебна пръчица и не може да предсказва бъдещето, но може да изслуша с разбиране и неосъждане клиента. В тази доверителна среда, която се създава по време на работа, клиентът сам намира решение за разрешаване на предизвикателството пред което е изправен.
Квалификации и личен опит:
- Образователно-квалификационна степен бакалавър в специалност психология;
- Професионална квалификация-психолог-консултант
- Обучение към Българската асоциация по Когнитивно-поведенческа терапия – БАКПП;
- Личен опит в когнитивно-поведенческата парадигма с продължителност 250 ч.
- Личен опит в тренинги свързани с изграждане на силни и здрави личности, както и в семинарни обучения, представящи знания и методи на работа с умствените идеи, модели, програми и емоционални състояния.
- Личен опит в приказкотерапията, психодрамата и нейрографиката, в тренинги свързани с промяна на умствените и емоционални обусловености и как гореописаните повлияват решенията, които взимаме и съответно и животът ни.
Споделете мнението си за за Пенка Георгиева:
Отзиви от клиенти
Публикации от автора:
Психични Състояния Тревожност
Психични Състояния Психичните състояния. В публикацията ще разгледаме тревожността, като психично състояние. Тревожност Тревожността. Всеки
Защитни механизми
Защитни Механизми. Какво представляват те? Ще споделя моето мнение с вас в по-долните редове. Защитните